Krążek dopochwowy – skuteczny sposób zapobiegania niechcianej ciąży

Krążek dopochwowy to skuteczna i wygodna metoda antykoncepcji przeznaczona w szczególności dla pań, które nie chcą codziennie przyjmować tabletek bądź zmieniać co tydzień plastrów. Atutem krążków dopochwowych jest nie tylko ich wysoka skuteczność, ale również niewielka ilość hormonów wprowadzanych do organizmu. Oto szereg istotnych informacji na temat stosowania krążków dopochwowych. 

Krążek dopochwowy – co warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji?

Krążek dopochwowy to jedna z najnowszych metod antykoncepcji. Jest ona polecana przede wszystkim tym kobietom, dla których nieustanne zażywanie tabletek antykoncepcyjnych czy cotygodniowe zmienianie plastrów jest sporą uciążliwością. Jest to metoda gwarantująca ogromną wygodę a także dyskrecję. Krążek dopochwowy wystarczy zmieniać tylko raz w miesiącu. Krążki dopochwowe mają zazwyczaj średnicę około 5 centymetrów. Umieszcza się je w sposób bezpośredni w pochwie. Krążki zawierają niewielkie dawki dwóch hormonów – estrogenu oraz progestagenu. Dzięki temu owulacja zostaje zahamowana, a ryzyko zapłodnienia zostaje ograniczone do absolutnego minimum. Tę metodę antykoncepcji należy zacząć stosować w pierwszym dniu miesiączki, jednak specjaliści akceptują również, by umieścić krążek dopochwowy między drugim a piątym dniem cyklu. Wtedy jednak konieczne jest stosowanie w trakcie seksu dodatkowych zabezpieczeń, czyli na przykład prezerwatyw. W przypadku, gdy kobieta decydująca się na założenie krążka dopochwowego, do tej pory stosowała antykoncepcję hormonalną w formie tabletek, wtedy krążek dopochwowy można umieścić w dowolnym momencie.

Dlaczego warto zdecydować się na założenia krążka dopochwowego?

Krążek dopochwowy to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Jednocześnie gwarantuje ona kobiecie niezbędny komfort oraz nie powoduje żadnych dolegliwości w trakcie stosunku seksualnego. Nie ma konieczności usuwania krążka dopochwowego nawet w trakcie miłosnych igraszek. Kobieta, która zdecyduje się na założenie krążka dopochwowego, powinna jednak dbać o to, by krążek znajdował się zawsze w odpowiednim miejscu. Jeżeli dojdzie do jego wypadnięcia, wówczas trzeba go umyć w wodzie oraz jak najszybciej umieścić go z powrotem w pochwie. W przypadku, gdy krążek antykoncepcyjny będzie znajdował się poza pochwą powyżej trzech godzin, wówczas może dojść do znacznego obniżenia jego skuteczności. 

Jak założyć krążek antykoncepcyjny – najważniejsze porady i wskazówki

Warto wiedzieć, że każda kobieta bez problemu może założyć krążek antykoncepcyjny samodzielnie. To duże udogodnienie, ponieważ na przykład wkładki domaciczne muszą być zakładane wyłącznie przez lekarzy w warunkach ambulatoryjnych. Aby krążek dopochwowy został założony w sposób w pełni prawidłowy, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Są one omówione na ulotce dołączonej do produktu. Przede wszystkim, kobieta zakładająca krążek musi znajdować się w wygodnej pozycji. Krążek można zakładać zarówno na stojąco jak i na leżąco. Preparat powinien znajdować się w pochwie przez około trzy tygodnie. Zmianę preparatu najlepiej jest przeprowadzać cyklicznie – w ten sam dzień tygodnia o tej samej godzinie.

Jaka jest skuteczność krążków dopochwowych?

Ogromnym atutem krążków dopochwowych jest fakt, iż trzeba je wymieniać raz na trzy tygodnie, a dodatkowo wyróżnia je wysoka skuteczność wynosząca około 99 procent. Aby preparat zapewniał tak wysoką skuteczność, należy pamiętać o tym, aby prawidłowo go umieszczać oraz wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *