Jakie są zasady naturalnych metod planowania rodziny?

Staranie się o uzyskanie potomstwa oraz zajście w ciążę i poród to najważniejsze momenty w życiu każdego człowieka. Warto wiedzieć, że decyzja dotycząca powiększenia rodziny powinna być podjęta przez przyszłych rodziców w sposób świadomy. Wówczas dziecko przyjdzie na świat w odpowiednim momencie, a ciąża nie będzie przykrą niespodzianką. Na czym polega naturalne planowanie rodziny? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

Na czym polegają naturalne metody planowania rodziny?

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, na czym konkretnie polegają naturalne metody planowania rodziny. Warto wiedzieć, że podstawowym wyróżnikiem tych metod jest optymalna obserwacja wszystkich reakcji, które zachodzą w kobiecym ciele. Mowa tutaj przede wszystkim o przebiegu cyklu menstruacyjnego oraz o tym, kiedy przypadają dni płodne. To właśnie te dni są najważniejsze, ponieważ wówczas szansa na zapłodnienie jest zdecydowanie najwyższa. Statystycznie czas trwanie owulacji, czyli dni płodnych, przypada na 14 dzień cyklu. Za pierwszy dzień cyklu uważa się pierwszy dzień miesiączki. Komórka jajowa posiada żywotność wynoszącą od jednego do dwóch dni, z kolei dni płodne trwają około sześciu dni. Jest to uwarunkowane tym, że plemniki w ciele kobiety mogą przetrwać bez problemu kilka dni.

Kalendarzyk małżeński – najstarsza metoda planowania rodziny

Do grona najstarszych metod planowania rodziny zalicza się przede wszystkim kalendarzyk małżeński, zamiennie określany jako kalendarz miesiączkowy. Opiera się on na założeniu, że okres między jajeczkowaniem a końcem cyklu miesiączkowego każdorazowo wynosi dwa tygodnie. Z kolei czas od momentu początku cyklu do rozpoczęcia jajeczkowania jest już różnej długości. Kobiety prowadzące kalendarzyk małżeński muszą nieustannie obserwować reakcje zachodzące w swoim organizmie, najlepiej przez 12 miesięcy. W tym czasie oblicza się czas trwania poszczególnych cykli. Z uzyskanych w ten sposób danych oblicza się średnią. Początek dni płodnych oblicza się na podstawie najkrótszego cyklu, a następnie odejmuje się 18 od liczby wszystkich dni. Koniec dni płodnych oblicza się z kolei biorąc jako bazę najdłuższy cykl oraz odejmuje się 11.

Na co musi zwracać uwagę kobieta stosujące naturalne metody planowania ciąży?

Aby kobieta mogła jak najszybciej zajść w ciążę z wykorzystaniem naturalnych metod planowania rodziny, nie może zapominać o tym, aby nieustannie obserwować swoje ciało. Owulacja daje szereg objawów, które można rozpoznać. Przykładowo mowa tutaj na przykład o śluzie. Śluz po zakończonej menstruacji zbiera się w szyjce macicy. Na początku ma on gęstą formę i białą barwę, Wraz z upływem czasu traci barwę oraz staje się rzadszy. W momencie, gdy całkowicie traci swój kolor, wówczas rozpoczynają się dni płodne. Dni płodne trwają około sześciu dni. Jest to okres, w którym najlepiej jest podejmować starania o zajście w ciążę. Podczas owulacji standardowa temperatura wzrasta o około dwie dziesiąte stopnia Celsjusza. Temperaturę mierzy się w pochwie lub odbycie. Specjaliści zalecają, aby realizować pomiary temperatury w trakcie trwania całego cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu bez problemu można zaobserwować, kiedy miał miejsce wzrost temperatury. Kolejnym symptomem wskazującym, iż kobieta może być w fazie dni płodnych, jest poprawa ogólnego samopoczucia. Doświadcza tego pewna część kobiet. Temu zjawisku może też towarzyszyć mocno podwyższone libido. W okolicach 14. dnia cyklu mogą też pojawić się bóle piersi. Oznaczają one, że już wkrótce nastąpią dni płodne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *