Hipogonadyzm- objawy, diagnoza, leczenie

Testosteron jest bardzo ważnym hormonem, który odpowiada za tworzenie się oraz rozwój u mężczyzn cech płciowych. Jego niedobór może doprowadzić do hipogonadyzmu męskiego, który może mieć postać pierwotną lub wtórną.

Czym jest hipogonadyzm męski?

Jest to schorzenie, przez które jądra nie produkują odpowiedniej ilości testosteronu. Stan ten może być spowodowany różnymi czynnikami. Niekiedy występuje on przez chorobę jąder czy też zmiany w obszarze przysadki mózgowej albo podwzgórza. Jeśli chodzi o pierwotną postać choroby, czynnikiem ją wywołującym jest zespół Klinefeltera. Jest to wada genetyczna, która doprowadza do tego, iż w organizmie mężczyzny zamiast pojedynczego chromosomu X i Y, obecnych jest nawet paręnaście chromosomów X, natomiast tylko jeden Y, od którego zależna jest płeć dziecka. Widoczna przewaga jednych chromosomów nad drugimi doprowadza do tego, że jądra nie wytwarzają prawidłowe ilości testosteronu. Czynnikiem sprzyjającym jest zwłaszcza: otyłość, urazy mechaniczne, sarkoidoza, pewne choroby zakaźne.

Hipogonadyzm męski- objawy

Objawy oraz dolegliwości mogące sugerować to schorzenie zależą głównie od wieku danej osoby. W przypadku dzieci, zmiany widoczne są już w życiu płodowym, kiedy można zauważyć niewłaściwe rozwinięte genitalia. Niekiedy dziecko rodzi się ze źle rozwiniętymi narządami intymnymi, które przypominają miejsca intymne kobiet. Młodzi chłopcy w okresie dojrzewania, u których zostanie wykryte to schorzenie, borykają się z zaburzeniem wzrostu włosów i owłosienia ciała, brakiem mutacji, zwiększonym rozwojem masy mięśniowej, a także zaburzeniach proporcji ciała. U dorosłych mężczyzn choroba ta przejawia się brakiem wzwodu, rozrostem tkanki piersiowej, niepłodnością czy zanikiem zarostu oraz owłosienia. Oprócz tego, osoba chorująca w krótkim czasie traci masę kostną i wagę. Ponadto, może być ona zmęczona, mieć trudności z koncentracją, uderzenia gorąca, a także odczuwać mniejszy popęd seksualny.

Hipogonadyzm męski- diagnoza

Aby rozpoznać hipogonadyzm męski, lekarz zleci badania laboratoryjne przeprowadzane pod kątek stężenia testosteronu, FSH (hormon stymulujący produkcję plemników) i LH (substancja pomocna w diagnozowaniu bezpłodności). Niezbędne jest także wykonanie USG jąder oraz określenie poziomu prolaktyny w organizmie.

Hipogonadyzm męski- leczenie

Jeśli problem ten dotyczy tylko i wyłącznie jednego jądra, wówczas niezbędne jest jego przesunięcie. W ten sposób prawidłowo funkcjonujące jądro przejmie zadania tego chorego. Podczas procesu leczenia trzeba koniecznie kontrolować poziom hormonu, hemoglobiny, hematokryt oraz często badań prostatę. Oprócz tego stosuje się androgenną terapię zastępczą, która opiera się na domięśniowej aplikacji 1 na 2 tygodnie, 200 mg środków zawierających w składzie testosteron. Co ważne, nie u każdego mężczyzny może zostać wdrążone leczenie hormonalne. Nie jest ono możliwe u osób z: chorobami serca, niskim hematokrytem, rakiem prostaty czy piersi, poważnymi zmianami chorobowymi w dolnym odcinku dróg moczowych, prostatą, nieleczonym bezdechem sennym.

Jak wygląda hipogonadyzm u kobiet?

Chorobę tą u pań również można podzielić na pierwotną i wtórną. Schorzenie pierwotne przejawia się w okresie przedpokwitaniowym. Do innych przyczyn można zaliczyć mutacje, choroby genetyczne albo niedobory hormonów gonadotropowych. Wtórne schorzenie powstaje przez uszkodzenie podwzgórza albo przysadki, nadmiernego wysiłku fizycznego, anoreksji. Nie zawsze jednak znana jest dokładna przyczyna. Choroba objawia się nieprawidłowo wykształconą macicą i jajowodami, a także narządami zewnętrznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *