Grzybica penisa – jak można się nią zarazić?

Grzybica penisa to wyjątkowo nieprzyjemne schorzenie, które może dawać objawy o różnym nasileniu. Zwykle panowie zwlekają z wizytą u lekarza i decydują się na nią dopiero w momencie zaawansowanej choroby. Grzybica prącia zdarza się znacznie rzadziej niż grzybica pochwy, jednak jest to choroba o zakaźnym charakterze – w większości przypadków do zakażenia dochodzi podczas kontaktu seksualnego.

Czym jest i jak objawia się grzybica penisa?

Grzybica to inaczej kandydoza – schorzenie atakuje w szczególności części ciała, które zapewniają odpowiedni “mikroklimat” do rozwoju patogenów – w szczególności błony śluzowe. Również na penisie czy w okolicy cewki moczowej grzyby z rodzaju Candida albicans powodujące schorzenie znajdują dobre warunki bytowe. W większości przypadków kandydozy mężczyźni nie odczuwają żadnych objawów, przynajmniej na początku. Rozwijająca się grzybica prącia oraz żołędzi zaczyna powodować bolesność i pieczenie w obrębie cewki moczowej, w szczególności podczas oddawania moczu. Może pojawiać się miejscowy obrzęk oraz zaczerwienienie żołędzi wraz z napletkiem. W czasie kandydozy z cewki moczowej może wydobywać się gęsta wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, której resztki gromadzą się w fałdach skórnych członka. W niektórych przypadkach zakażenia na żołędzi członka pojawiają się zaczerwienione wypryski wypełnione ropną wydzieliną. Skóra na penisie może być błyszcząca i delikatna, można zaobserwować również jej łuszczenie się. Objawów nie warto bagatelizować, ponieważ zaawansowane stadium grzybicy jest trudniejsze do wyleczenia, a zlokalizowane w obrębie penisa może dawać groźne powikłania.

Grzybica prącia – jak można się zarazić?

Kandydoza to choroba, którą najłatwiej można zarazić się od innej, chorej osoby. Schorzenie zlokalizowane w obrębie prącia zazwyczaj wiąże się z odbyciem stosunku seksualnego z osobą zakażoną – można się zarazić od partnerki podczas seksu bez prezerwatywy. Z tego też powodu tak ważne jest pamiętanie o zabezpieczeniu, szczególnie podczas zbliżeń z nieznanymi osobami, których stan zdrowia tak naprawdę stanowi zagadkę. Kandydoza członka może zostać wywołana również używaniem tego samego ręcznika, co osoba zakażona. Bardzo często do zarażenia grzybicą dochodzi wówczas, kiedy mężczyzna ma obniżoną odporność np. na skutek antybiotykoterapii, przebycia innych chorób czy przemęczenia. Panowie powinni zwrócić uwagę na odpowiednią higienę prącia oraz preparaty myjące używane do tego celu. Warto inwestować w naturalne środki, które nie powodują podrażnienia skóry i jej przesuszenia.

Leczenie grzybicy prącia

Grzybica prącia nie zawsze daje jednoznaczne objawy, dlatego też wielu mężczyzn nie od razu rozpoznaje u siebie zmiany mogące świadczyć o początku choroby. Należy podkreślić, że leczenie musi obejmować nie tylko osobę zakażoną, ale również partnerkę/partnera, ponieważ prawdopodobnie doszło do wzajemnego zarażenia się. Leczenie tylko jednej ze stron byłoby działaniem krótkotrwałym. Grzybica prącia w łagodnym stanie może być leczona wyłącznie miejscowo, najczęściej przy pomocy maści przeciwgrzybiczych, w bardziej zaawansowanym stadium choroby lekarz może włączyć do leczenia również środki doustne. Leczenie grzybicy opiera się na lekach zawierających substancje czynne – flukonazol, klotrimazol, ketokonazol czy ekonazol, które należy stosować jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów. Lekarz dobiera lek na podstawie wywiadu z pacjentem, oględzin zmian chorobowych członka oraz ewentualnie na podstawie wymazu spod napletka czy z cewki moczowej. Odpowiednie leczenie choroby jest niezwykle ważne, w celu niedopuszczenia do groźnych powikłań. Grzybica prącia może bowiem doprowadzić z czasem do rozwoju stanów nowotworowych prącia, zakażenia układu moczowo – płciowego, problemów z erekcją czy do impotencji. Zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala na całkowite wyleczenie oraz uniknięcie powikłań – na rynku farmakologicznym jest wiele leków skutecznych w zwalczaniu grzybicy, dlatego lekarze mają szerokie możliwości działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *