Erekcja odruchowa – przyjemność czy poważny problem?

Osiągnięcie podniecenia seksualnego oraz ściśle związanej z nim erekcji zazwyczaj świadczy o prawidłowym działaniu układów organizmu człowieka. Jak w większości przypadków głównodowodzącym i w tym przypadku jest mózg, z którego płynie sygnał do receptorów czuciowych. I odwrotnie. Bywa jednak i tak, że członek staje, jakby pomijając rolę mózgu w tym procesie, a więc do czynienia mamy z erekcją odruchową.

Czy erekcja odruchowa powinna martwić?

Uprzedzając wątpliwości, erekcja odruchowa nie jest powodem do obaw czy typowym objawem jakiegoś głębszego problemu. Polega ona na mimowolnym wzwodzie spowodowanym pobudzeniem przez receptory czuciowe, które mieszczą się w rdzeniu kręgowym. Ten jednak kontrolowany przez mózg tutaj jakby radzi sobie z procesem samodzielnie. Przykładem erekcji mimowolnej jest poranny ”namiot”. Gdzie szukać przyczyn niespodziewanego wzwodu? Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, to istnieje kilka teorii, które wydają się dosyć logiczne. Na wstępie jednak należy założyć, że mężczyzna nie jest pod działaniem Viagry, Kamagry lub Cialis, co tłumaczyłoby naprawdę wiele.

Powtórka z biologii: jak działa penis

Anatomia wzwodu pozornie jest dosyć nieskomplikowana. Penis zbudowany jest z ciał jamistych nienapełniających się krwią w wyniku pobudzenia seksualnego. Owe ciała jamiste to podłużne fragmenty członka, strukturą przypominające gąbkę. Nie jest nowością to, ze zarówno wytrysk, jak i oddawanie moczu odbywa się za pośrednictwem tej samej rurki, która to biegnie przez cała długość członka – ciała jamiste, ciało gąbczaste i żołądź. Dopiero nagłe zwolnienie mięśni Kegla, które wspiera wyrzut spermy i upuszcza krew z penisa.

Teoria pełnego pęcherza

Jak wiadomo, członek to dosyć wrażliwa część ciała i na całej jego powierzchni oraz okolicy znajduje się ogrom receptorów czuciowych, których pobudzenie powoduje erekcję. Ich stymulacja (nawet jeśli odbywa się poza świadomością mężczyzny) wywołuje reakcję narządu rozrodczego. Takim sposobem zdarza się, ze pęcherz, który dotyka sporego obszaru strefy erogennej, może zaprosić penisa do interakcji. Dzieje się tak, gdyż pełny pęcherz zwisa swoją obojętność i jego napór powoduje, iż receptory czuciowe interpretują je jako sygnał do bycia w gotowości na akt seksualny. Podobna reakcja może wystąpić w przypadku infekcji układu moczowego. W kontekście przypadkowego pobudzania penisa znaczenie mają… zbyt ciasne spodnie. To zabawne, jednak te, uciskając pęcherz oraz inne obszary i stają się przyczyną błędnej interpretacji. W takiej sytuacji członek powinien opaść po około 2o minutach.

Teoria rekompensacji

Chociaż nie dla każdego jest to jasne, to absolutnie każdy zdrowy mężczyzna, bez względu na wiek i aktywność seksualną niejednokrotnie doświadcza erekcji odruchowej. Nie można jednak pominąć istnienia grupy panów, dla których naturalna reakcja organizmu nie jest do końca pożądana. Powoduje skrępowanie, gdyż w ich przypadku faktycznie odbywa się poza kontrolą. Mowa o mężczyznach, którzy zmagają się z zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu – schorzeniami układu hormonalnego i/lub rozrodczego. Ale nie tylko. Problemy z erekcją odruchową zauważyć można u mężczyzn po urazach, u osób niepełnosprawnych oraz z problemami neurologicznymi. Jak to wyjaśnić? Podejrzewa się, że organizm niejako rekompensuje sobie krzywdę, jaką są trudności w osiąganiu przyjemności. W związku z powyższym jakby ”przenosi” sobie receptory czuciowe odpowiedzialne za pobudzenie seksualne i erekcję w inne obszary ciała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *